Kategori: Genel

Mutlu Olmak İçin Yapılması Gereken Üç Şey

Kişiler mutlu olmak için oldukça kolay olan şeyleri yapabilirler. Genellikle karşısında ki kişiyi kırmak istemedikleri için her şeyi içlerine atarlar. Karşısında ki kişiye istediklerini söylemeyerek kendisini üzen kişilerin daha net olarak konuşmaları gerekir. Çünkü her konuşmanın ardından daha fazla üzülen kişi kendileri olurlar. İçine atan kişi daima üzülen kişi olur. Bu sebeple kendisini üzdüğünü anlayan kişiler daha çabuk mutlu olabilirler.

Mutlu olmak için yapılması gereken üç şey arasında insanların kendisini üzmemeleri vardır. Kendini üzmeyen insanlar daha kolay mutlu olabilirler. Karşısında ki kişiyi kırmaktan korkmayan ama kırmadan içindekileri anlatmaya çalışan kişiler, içlerine atmayacakları için kendilerini kırmış olmazlar. Yapacakları konuşma ile rahatlayacak olan kişiler mutlu daha kolay mutlu olabilirler. Yani kendisini karşısında ki kişiyi kırmamak için kendini kıran kişilerin kolay bir şekilde mutlu olmaları imkansız olur.

Günümüzde mutlu olmak için yapılması gereken üç şey arasında fazlalıklardan kurtulmak ta vardır. Her şeyin fazlası can sıkıcı durumda olur. Gereğinden fazla arkadaş, fazla borç, fazla kilo, fazla eşya ve fazla iş her zaman için sıkıcı olabilir. Kişilerin öncelikle nelerden mutlu olduklarını tespit etmeleri gerekir. Gereği kadar olan kısmı ile hayata devam edecek olan kişiler mutluluğa ulaşabilirler. Hayatın sıkıcı olan tarafından uzaklaşarak daha mutlu olacak olan kişiler daima daha mutlu olma şansına sahip olurlar. Daima sade bir hayat isteyen kişilerin daha kolay mutlu olmaları mümkün olur. Kendine daha fazla değer veren kişiler mutluluğa daha yakın olurlar. Bu sebeple kişilerin öncelikleri arasında kendileri de bulunmalıdır. Kendisine daha fazla zaman ayıracak olan kişiler mutlu olabilirler.

Bilim dünyasının da ispatlamış olduğu güneşin pozitif etkileri de mutlu olmak için yapılması gereken üç şey arasında ki yerini alır. Mevsim fark etmeksizin güneş hep tepede olur. Her gün güneşe çıkacak olan kişiler bu pozitif enerjiden yararlanabilirler. Günlük olarak 15 dakika güneşte yürüyecek olan kişiler alacakları enerji ile daha mutlu olabilirler. Doğayı daha net olarak hissedecek olan kişilerin güneş, yağmur ve rüzgarı hissetmeleri her zaman için daha mutlu olmalarını sağlar. Stresten uzaklaştıracak olan bu doğallıklar aslında o kadar da uzakta değildir. Kendisine biraz vakit ayıracak olan kişiler, ellerinden geldiğinde sokaklarda yürüyerek anın tadını çıkarmalı ve rüzgar, yağmur ve güneşim olumlu etkilerinden yararlanmalıdırlar. Daha mutlu olabilecek olan kişiler bu sayede stresten de uzaklaşmış olurlar.

 

Pasaport Nasıl Alınır

Pasaport nasıl alınır? Pasaport geçerlilik süresi nasıl uzatılır? Pasaport başvurusu nasıl takip edilir? Askerlik yapmayan genç erkekler pasaport alabilir mi? Çocuklara nasıl pasaport alınır? Türk olarak yurt dışında pasaport alabilir miyim? Anne veya baba çocuğuna kendi olmadan pasaport alabilir mi? Pasaport alma işlemi ile ilgili bilmediğiniz ve öğrenmek istediğiniz her şey bu makalemizde.

Pasaport almak için başvuru Türkiye içerisinde iseniz il veya ilçelerde bulunan pasaport büro amirliklerine yapılmaktadır. Yurt dışında bulunuyorsanız Türk Konsolosluklarına yapılmaktadır. Pasaport almak isteyen vatandaşlar büro amirliklerine gitmeden önce randevu alınmaktadır. Eğer Türkiye’de bulunuyorsanız randevu almadan da başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapılabilir ancak ilk olarak randevu almış kimselerin başvuru alınmaktadır. Ancak yurt dışında konsolosluklarda başvuru yapacaksanız randevu almak zorundasınız.

Pasaport başvurusu için randevu almak istiyorsanız www.e-pasaport.gov.tr adresinden başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Peki pasaport alınacakken, pasaport alacak kimse olmadan ona vekil kimse pasaport başvurusu yapabilir mi? Bu sorunun cevabı kısa ve öz. Hayır! Pasaport başvurusu yapacağınız kimse çocuğunuz, eşiniz veya başka bir yakınınız da olsa kendisinin muhakkak bulunması gerekmektedir. Kişilerin kendisi olmadan onların adına başvuru yapılamaz. İnternet üzerinden online olarak pasaport alınamaz. Sadece görüşme için randevu işlemleri İnternet üzerinden yapılmaktadır. Onun haricindeki tüm işlemlerde kişinin kendi hazır olarak pasaport büro amirliklerinde bulunmalıdır.

Pasaport alınırken olmazsa olmaz evraklar nelerdir? Birden fazla pasaport çeşiti bulunmaktadır. Her bir pasaport için çeşitli evraklara ihtiyaç vardır. Ancak olmazsa olmaz bir tek evrak vardır. Nüfus cüzdanı. Nüfus cüzdanınız olmadan hiçbir şekilde başvuru yapamazsınız. Nüfus cüzdanı yerine kullanılan diğer pasaport, ehliyet gibi emsal belgeler kullanılamaz. Bu nedenle nüfus cüzdanı olmazsa çeşiti ne olursa olsun pasaport başvuru yapamazsınız.

Pasaport süresi nasıl uzatılır? Pasaport süresinin uzatılması için yeniden emniyet büro amirliklerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Pasaport almak için gerekli belgeler olan:

  • TC kimlik numarası bulunan  Nüfus cüzdanı
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Varsa eski pasaport
  • Pasaport süresinin uzatılması için ödenmesi gereken ücretin ödendiğini gösteren belge.

belgelerini tamamladıktan sonra ehliyet için yeniden başvuru yapabilir ve değerlendirme sürecine yeniden girebilirsiniz. Pasaport yenileme başvuru, pasaport sahibi tarafından yapılmalıdır.

Kimlere pasaport verilmez? 

Mahkemeler tarafından yurt dışına çıkış yasağı almış kimseler, mevcut üzerinde yakalama – tutuklama emri çıkarılmış kimseler ve tutuk evlerinde bulunan, mahkumiyet altındaki kimseler pasaport almak için başvuru yapamazlar. Bu sayılanlar haricinde tüm Türk vatandaşları doğuştan seyahat etme ve yurt dışına çıkma hakkında sahiptir.