Giyilebilir Baş Üstü Bilgisayarları

Yıl 1961. Claude Shannon ve Edward Thorp sigara paketi büyüklüğünde giyilebilen ilk baş üstü bilgisayarını üretti. Bu alet küçük ama oldukça işlevseldi. Örneğin döner durumdaki rulet çarkının hızını radyo dalgaları yayarak algılayabiliyor ve çarkın üzerindeki topun hangi sayıda duracağını hesaplayarak kullanıcıya sesli ikazlar veriyordu. Bu iki mucit, icatlarını daha fazla farkındalık sahibi olmak için yapmıştı.

Yıl 2013. Baş üstü bilgisayarları veya ekranları olarak adlandırılan aletlerin amaçları pek de fazla değişmedi. Günümüz mucitleri olarak Google ve Epson (en büyük üreticiler) olmak üzere üretici şirketlerin amacı yine aynı. Farkındalığı artırmak. İngilizce kısa adı HUD olan bu cihazlar artık daha iddialı. Amaç artık farkındalık artırmak değil, kimi durumlarda aciz kalan insan zekasını daha ileriye taşımak.

Hayatı oyuna çevirin

Yeni nesil baş üstü bilgisayarların işlevleri çok basit. Hayatınızı oyuna çeviriyor. Oyunlaştırma adı verilen bu yöntem sizin günlük hayatta gerçekleştirdiğiniz aktivitelerinize puan veriyor. Bu yöntemle hem günlük işlerinizi yapıyorsunuz hemde işler karşılığında puan kazanıp diğer kullanıcılar ve kendinizle yarışma imkanı sağlıyor. Üstelik sosyal aktivitelerde bulunmak size ekstra puan da kazandırdığı için uygulama dahilindeki kimseler daha kibar ve sosyal olmaya teşvik ediliyor.

Ancak bu sistemin olumsuz noktaları da yok değil hani. Sisteme sürekli olarak dahil olabilmeniz için bazen uygulamaya verileri elle girmeniz, sürekli olarak yanınızda bir cihaz taşımanız gerekiyor. Bu durum da günlük hayat aktiviterini bir miktar azaltmıyor değil hani. Ancak bir dez avantaj daha var. Sistem şu anki haliyle çok kolay bir şekilde kandırılabiliyor çünkü sistem sizin ne zaman yalan söylediğinizi anlayamıyor.

Kim bilir gelecek bize ne gibi teknolojiler sunacak. Sizin giyilebilir ve yönlendirici bilgisayarlar hakkındaki düşünceleriniz neler?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir