Kategori: İnternet

Fleet Atmak Ne Demek? Fleet Nedir? AÇIKLANDI

Twitter‘ın yeni hizmetlerinden Fleet günün ilgi konusu oldu. Fleet kısaca İnstagram’da kullanıdığımız hikaye modu. Attığımız fleet’ler 24 saat boyunca profilimizde kalıyor. Whatsapp ve İnstagram’dan aşina olduğumuz hikaye olayı Twitter’a da geldi desek yeridir.

Fleet Atmak Ne Demek?

Fleet biraz da Tweet ile uyumlu olsun diye Filolar anlamında kullanılmış. Tweet-Fleet işbirliğinden akılda kalması sağlanıyor.

Fleet Nasıl Kullanılır?

Özelliğin kullanımı için Twitter uygulamanızın en güncel halde olduğundan emin olun. İnstagram gibi özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz.

Fleet’e nasıl cevap verilir?

Eğer Fleet atan kullanıcı herkesten mesaj alma özelliğini açmışsa anında emoji ya da mesaj ile yanıt verebilirsiniz.

 

Program Kavramları Nelerdir

 

Bu kavramların çok yaygın kullanılan programlama dillerinde geçerli olduğunu unutmayınız.

DEGİSKEN

Programlamadaki değişkenler(variable), lisedeki matematik derslerinden hatırladığınız “X“lerden biraz farklı.
Programlamada bir değişken boş bir kutu gibidir. Bu kutunun içine programınızda kullanmak istediğiniz sayı, kelime veya diğer bilgi yada bilgi yapısı gibi şeyleri koyabilirsiniz. Program çalıştığı sürece değişkenin değerini okuyabilir ve değiştirebilir, bu sayede veriyi takip edebilir ve verinin üzerinde istediğiniz gibi oynamalar yapabilirsiniz.

Değişkenler programın yapıtaşıdır ve her programda satırların çoğunda çeşitli formlarda değişkenler bulunur.

Python gibi bazı dillerde tek bir değişken başlangıçta belli bir türde veri içerirken(örn: sayı) daha sonra başka türlerde veri içerebilir(örn: kelime). C ve C# gibi dillerde ise değişken, bir türde tanımlanır ve program boyunca yalnız o türde veri barındırır. Statik tipli diller ile dinamik tipli diller arasındaki fark budur.

KOSUL

Çoğu program önüne gelen her şeyi(değeri) almaz, belirli türdeki kullanıcı girdilerini kabul eder.Bunu getirdiği belirsizlikle başa çıkma için ise esnek kod yazabilmemiz gerekir. Esnek kodlar yazabilmek için içinde koşullara ihtiyacımız var.

Koşullar(conditiona), kodun dallandığı yerlerdir. Çoğu modern dilde koşullar karşımıza if ifadesi şeklinde çıkmaktadır, bu ifade de değeri doğru ya da yanlış olan bir değişkene(Boolean değişkeni) ve bir kod bloğuna katılır. Kısacası if ifadesi şöyle komut verir: “Eğer bu Boolean değişkeninin değeri doğru ise aşağıdaki kod bloğunu çalıştır, değilse gösterilen kod bloğunu atla.“

NOT: Programlamanın temelleri için yazının devamı gelicektir.