Pasaport Nasıl Alınır

Pasaport nasıl alınır? Pasaport geçerlilik süresi nasıl uzatılır? Pasaport başvurusu nasıl takip edilir? Askerlik yapmayan genç erkekler pasaport alabilir mi? Çocuklara nasıl pasaport alınır? Türk olarak yurt dışında pasaport alabilir miyim? Anne veya baba çocuğuna kendi olmadan pasaport alabilir mi? Pasaport alma işlemi ile ilgili bilmediğiniz ve öğrenmek istediğiniz her şey bu makalemizde.

Pasaport almak için başvuru Türkiye içerisinde iseniz il veya ilçelerde bulunan pasaport büro amirliklerine yapılmaktadır. Yurt dışında bulunuyorsanız Türk Konsolosluklarına yapılmaktadır. Pasaport almak isteyen vatandaşlar büro amirliklerine gitmeden önce randevu alınmaktadır. Eğer Türkiye’de bulunuyorsanız randevu almadan da başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapılabilir ancak ilk olarak randevu almış kimselerin başvuru alınmaktadır. Ancak yurt dışında konsolosluklarda başvuru yapacaksanız randevu almak zorundasınız.

Pasaport başvurusu için randevu almak istiyorsanız www.e-pasaport.gov.tr adresinden başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Peki pasaport alınacakken, pasaport alacak kimse olmadan ona vekil kimse pasaport başvurusu yapabilir mi? Bu sorunun cevabı kısa ve öz. Hayır! Pasaport başvurusu yapacağınız kimse çocuğunuz, eşiniz veya başka bir yakınınız da olsa kendisinin muhakkak bulunması gerekmektedir. Kişilerin kendisi olmadan onların adına başvuru yapılamaz. İnternet üzerinden online olarak pasaport alınamaz. Sadece görüşme için randevu işlemleri İnternet üzerinden yapılmaktadır. Onun haricindeki tüm işlemlerde kişinin kendi hazır olarak pasaport büro amirliklerinde bulunmalıdır.

Pasaport alınırken olmazsa olmaz evraklar nelerdir? Birden fazla pasaport çeşiti bulunmaktadır. Her bir pasaport için çeşitli evraklara ihtiyaç vardır. Ancak olmazsa olmaz bir tek evrak vardır. Nüfus cüzdanı. Nüfus cüzdanınız olmadan hiçbir şekilde başvuru yapamazsınız. Nüfus cüzdanı yerine kullanılan diğer pasaport, ehliyet gibi emsal belgeler kullanılamaz. Bu nedenle nüfus cüzdanı olmazsa çeşiti ne olursa olsun pasaport başvuru yapamazsınız.

Pasaport süresi nasıl uzatılır? Pasaport süresinin uzatılması için yeniden emniyet büro amirliklerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Pasaport almak için gerekli belgeler olan:

  • TC kimlik numarası bulunan  Nüfus cüzdanı
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Varsa eski pasaport
  • Pasaport süresinin uzatılması için ödenmesi gereken ücretin ödendiğini gösteren belge.

belgelerini tamamladıktan sonra ehliyet için yeniden başvuru yapabilir ve değerlendirme sürecine yeniden girebilirsiniz. Pasaport yenileme başvuru, pasaport sahibi tarafından yapılmalıdır.

Kimlere pasaport verilmez? 

Mahkemeler tarafından yurt dışına çıkış yasağı almış kimseler, mevcut üzerinde yakalama – tutuklama emri çıkarılmış kimseler ve tutuk evlerinde bulunan, mahkumiyet altındaki kimseler pasaport almak için başvuru yapamazlar. Bu sayılanlar haricinde tüm Türk vatandaşları doğuştan seyahat etme ve yurt dışına çıkma hakkında sahiptir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir