Kategori: Teknoloji

Patenti Alınmış İlginç Türk İcatları

Ekonomide büyüme ve refah seviyesindeki artış insanları başka uğraş alanlarına yönelmesini sağladı. Türkler artık geçim derdinden ziyade başka konulara da kafa yorabiliyor. Türk paten enstitüsünden yapılan  açıklamaya göre Türkiye’de yapılan patent başvuruları, geçtiğimiz yılın ilk sekiz ayında %80 artış yaşamış. Peki Türkler neleri icat etmişler? İşte size Türk işi ilginç ancak patentli icatlar…

Batmaz mayo: Mayo kumaşı içerisine gizlenmiş köpük blokları sizin su içinde batmanızı engelleyerek hayatınızı kurtarıyor. Eğer çocuğunuz yeni yüzme öğreniyor ise bu mayoyu kullanması faydasına olacaktır.

Asansörlü Korniş: Kayış- kasnak sisteminden faydalanan etkili bir araç: asansörlü korniş… Mucit karısını çok sevdiği için mi yoksa karısının perdeleri ona astırmasından kurtulmak için mi bu buluşu yapmış bilinmiyor. Ancak bu buluşun epey bir perde sıkıntısını ortadan kaldıracağı kesin…

Gaz engelleyen cihaz: Kış aylarında duyulması hiç istenmeyen haberlerden biridir soba- gaz zehirlenmeleri… Bunu engellemek için bulunmuş bir güzel icat ta gaz engelleyici. Sistem oldukça basit. Soba bacasına takılan pervane sürekli olarak çalışıyor. Böylelikle ters rüzgarlarda sobadan sızacak zehirli gazların her zaman emilmesi sağlanıyor..

Sırt asansörü: Basit bir düzen ile yangın merdivenini yanınızda gezdirebilirsiniz. Bu cihazdan gelen halat ucunu sabit bir noktaya bağlıyorsunuz ve kendinizi aşağı bırakıyorsunuz. Dişli sistemlerinin yardımı ile yavaş ve güvenli bir şekilde aşağı iniyorsunuz…

Klimalı ayakkabı: Ayakkabı tabanına açılmış kanallardan ayakkabı içerisine mevsime göre sıcak yada soğuk hava ekleniyor. Basit bir düzenek ile çalışan ayakkabı mantar ve bakterilerin giderilmesine de yardımcı oluyor…

 

Giyilebilir Baş Üstü Bilgisayarları

Yıl 1961. Claude Shannon ve Edward Thorp sigara paketi büyüklüğünde giyilebilen ilk baş üstü bilgisayarını üretti. Bu alet küçük ama oldukça işlevseldi. Örneğin döner durumdaki rulet çarkının hızını radyo dalgaları yayarak algılayabiliyor ve çarkın üzerindeki topun hangi sayıda duracağını hesaplayarak kullanıcıya sesli ikazlar veriyordu. Bu iki mucit, icatlarını daha fazla farkındalık sahibi olmak için yapmıştı.

Yıl 2013. Baş üstü bilgisayarları veya ekranları olarak adlandırılan aletlerin amaçları pek de fazla değişmedi. Günümüz mucitleri olarak Google ve Epson (en büyük üreticiler) olmak üzere üretici şirketlerin amacı yine aynı. Farkındalığı artırmak. İngilizce kısa adı HUD olan bu cihazlar artık daha iddialı. Amaç artık farkındalık artırmak değil, kimi durumlarda aciz kalan insan zekasını daha ileriye taşımak.

Hayatı oyuna çevirin

Yeni nesil baş üstü bilgisayarların işlevleri çok basit. Hayatınızı oyuna çeviriyor. Oyunlaştırma adı verilen bu yöntem sizin günlük hayatta gerçekleştirdiğiniz aktivitelerinize puan veriyor. Bu yöntemle hem günlük işlerinizi yapıyorsunuz hemde işler karşılığında puan kazanıp diğer kullanıcılar ve kendinizle yarışma imkanı sağlıyor. Üstelik sosyal aktivitelerde bulunmak size ekstra puan da kazandırdığı için uygulama dahilindeki kimseler daha kibar ve sosyal olmaya teşvik ediliyor.

Ancak bu sistemin olumsuz noktaları da yok değil hani. Sisteme sürekli olarak dahil olabilmeniz için bazen uygulamaya verileri elle girmeniz, sürekli olarak yanınızda bir cihaz taşımanız gerekiyor. Bu durum da günlük hayat aktiviterini bir miktar azaltmıyor değil hani. Ancak bir dez avantaj daha var. Sistem şu anki haliyle çok kolay bir şekilde kandırılabiliyor çünkü sistem sizin ne zaman yalan söylediğinizi anlayamıyor.

Kim bilir gelecek bize ne gibi teknolojiler sunacak. Sizin giyilebilir ve yönlendirici bilgisayarlar hakkındaki düşünceleriniz neler?